2018 Trampoline Gymnastics World Age Group Competitions

The 2018 Trampoline Gymnastics World Age Group Competitions in St. Petersburg, RUS take place from November 15 to 18!. Here's all you need to follow and cheer for our athletes as they compete against the World’s best!

USEFUL WEBSITES: 
SCHEDULES
SOCIAL MEDIA CHANNELS TO WATCH:

HASHTAG: #WAGC2018

GYMNASTICS CANADA: @CDNgymnastics on Facebook, Twitter, & Instagram.

THE TEAM

INDIVIDUAL TRAMPOLINE (listed by ranking)

Girls 13-14

  • Liana Pinnock, Toronto, ON – Synergy Gymnastics

Girls 15-16

  • Jordyn Yendley, Kelowna, BC – Okanagan Gymnastics Centre
  • Sophia Moiseev, Toronto, ON – Skyriders Trampoline Place
  • Alexandra Boucher, Calgary, AB – Calgary Gymnastics Centre
  • Maja Bonham, Vancouver, BC – Shasta Trampoline

Girls 17-21

  • Rachel Tam, Toronto, ON – Skyriders Trampoline Place
  • Kalena Soehn, Red Deer, AB - Thunder Country Trampoline & Gymnastics
  • Sara-Jade Berthiaume, Trois-Rivière, QC – Trampoline Intercité
  • Kailyn Arndt, Edmonton, AB – Ortona Gymnastics

Boys 15-16

  • Gavin Dodd, Kamloops, BC - Kamloops Gymnastics and Trampoline Centre
  • Roman Carlson, Calgary, AB – Calgary Gymnastics Centre
  • Cameron Attwell, New Westminster, BC – Shasta Trampoline
  • Erik Arruda, Caledon, ON – Skyriders Trampoline Place

Boys 17-21

  • Kai Dwyer, Fall River, NS – Titans Trampoline
  • David Johnston, Mississauga, ON – Manjak’s Gymnastics
  • Benjamin Lagacé, Saint-Mathieu-de-Beloeil, QC - Virtuose Centre Acrobatique
  • Zachary Lavallée, Terrebonne, QC - Viagym

SYNCHRONIZED TRAMPOLINE

Girls 15-16

  • Alexandra Boucher/Jordyn Yendley – Calgary, AB/Kelowna, BC – Calgary Gymnastics Centre/Okanagan Gymnastics Centre

Girls 17-21

  • Abby McCaig/Zoe Phaneuf – Calgary, AB/Cochrane, AB – Calgary Gymnastics Centre

TUMBLING (listed by ranking)

Girls 13-14

  • Alexandra Siminiuc, Milton, ON – Futures Gymnastics

Girls 15-16

  • Emily Harrison, Oakville, ON - Oakville Gymnastics Club
  • Taylor Pillinger, Cambridge, ON – Dynamo Gymnastics
  • Helen Dong, Mississauga, ON - Oakville Gymnastics Club

Girls 17-21

  • Kendra Korbut, Edmonton, AB - Phoenix Gymnastics Centre
  • Alexandra Forest, Edmonton, AB – Phoenix Gymnastics Centre
  • Emma Chau, Oakville, ON – Oakville Gymnastics Club
  • Emma Payne, Edmonton, AB - Phoenix Gymnastics Centre

Boys 15-16

  • Mitchel Pedersen, Calgary, AB – Calgary Gymnastics Centre
  • Adam Stannard, Edmonton, AB – Phoenix Gymnastics Centre

Boys 17-21

  • Jean-Philippe Camirand, St-Hyacinthe, QC – Club Gymnaska-Voltigeurs
  • Antonio Fernandes, Calgary, AB – Calgary Gymnastics Centre
  • Benjamin Rybka, Oakville, ON – Oakville Gymnastics Club

DOUBLE MINI-TRAMPOLINE (listed by ranking)

Girls 13-14

  • Makayla Koci, Port Coquiltam, BC – Club Aviva
  • Teegan Maschke – Maple Ridge, BC – Club Aviva

Girls 15-16

  • Jordyn Yendley, Kelowna, BC - Okanagan Gymnastics Centre
  • Cassidy Bodnar, Nanaimo, BC – Nanaimo Gymnastics
  • Taylor Pillinger, Cambridge, ON – Dynamo Gymnastics
  • Zoe Phaneuf, Cochrane, AB – Calgary Gymnastics Centre

Girls 17-21

  • Haley Nakonechni, Emerald Park, SK – T&T Adventure
  • Abby McCaig, Calgary, AB – Calgary Gymnastics Centre
  • Kristina Dodd, Kamloops, BC - Kamloops Gymnastics and Trampoline Club
  • Gigi Kranjc, Whistler, BC – Whistler Gymnastics

Boys 13-14

  • Chris Uvakov, Oakville, ON – Burlington BG’s

Boys 15-16

  • Gavin Dodd, Kamloops, BC - Kamloops Gymnastics and Trampoline Club
  • Kieran Lupish, Vineland, ON – Burlington BGs
  • Travis Towers, Vernon, BC – Okanagan Gymnastics Centre
  • Matthew Dykman, Burnaby, BC – Club Aviva

Boys 17-21

  • Blake Mould, Nanaimo, BC - Nanaimo Gymnastics School
  • Owen Armstrong, Surrey, BC – Flip City
  • Tyler Champagne, Winnipeg, MB – Calgary Gymnastics Centre
  • Antonio Fernandes, Calgary, AB – Calgary Gymnastics Centre

TEAM COACHES

Trampoline

  • Martin Myers – Skyriders Trampoline Place
  • Stephen Hauck – Calgary Gymnastics Centre

Tumbling

  • Trish Quinney – Phoenix Gymnastics Centre

Double Mini-Trampoline

  • Megan Conway – Nanaimo Gymnastics

INDIVIDUAL COACHES

  • Don Holmes – Oakville Gymnastics
  • Nadia Bruno – Futures Gymnastics
  • Eran Silberg – Calgary Gymnastics Centre
  • Teresa Mikola - Burlington BG’s
  • Stewart Gunn – Titan’s Gymnastics