Pan American Games

2019 PAN AMERICAN GAMES 

The Pan American Games are a major sporting event featuring summer sports, where thousands of athletes participate in numerous different competitions. The competition is held among athletes from American nations, the year before every Summer Olympic Games.

What: 2019 Pan American Games
Where: Villa El Salvador Sports Center, Lima, Peru
When: July 26 – August 11, 2019
Website: https://www.lima2019.pe/en
Social: @gymcan1, @Lima2019Games, #Lima2019, #LetsAllPlay

WHO
Men’s Artistic
  1. Zach Clay (Chilliwack, B.C.)
  2. René Cournoyer (Repentigny, Que.)
  3. Justin Karstadt (Etobicoke, Ont.)
  4. Cory Paterson (Oakville, Ont.)
  5. Sam Zakutney (Ottawa, Ont.)
  6. Ed Van Hoof (Luton, Great Britain) – Head Coach
  7. Jean-Sebastien Tougas (Montreal, Que.) – Team Coach
Women’s Artistic
  1. Ellie Black (Halifax, N.S.)
  2. Shallon Olsen (Surrey, B.C.)
  3. Brooklyn Moors (Cambridge, Ont.)
  4. Ana Padurariu (Whitby, Ont.)
  5. Victoria Woo (Brossard, Que.)
  6. David Kikuchi (Truro, N.S.) – Team Coach
  7. Lorie Henderson (Winnipeg, Man.) – Team Coach
  8. Elvira Saadi (Cambridge, Ont.) – Personal Coach
Rhythmic
  1. Natalie Garcia (Mississauga, Ont.) – Individual
  2. Katherine Uchida (Toronto, Ont.) - Individual
  3. Carmel Kallemaa (Toronto, Ont.) – Group
  4. Diana Noskova (Concord, Ont.) – Group
  5. Vanessa Panov (Toronto, Ont.) – Group
  6. Carmen Whelan (Aurora, Ont.) – Group
  7. Alexandra Zilyuk (Richmond Hill, Ont.) - Group
  8. Stefka Moutafchieva (Woodbridge, Ont.) – Individual Coach
  9. Mira Filipova (Toronto, Ont.) – Group Coach
Trampoline
  1. Sarah Milette (Longueuil, Que.)
  2. Samantha Smith (Vancouver, B.C.)
  3. Jason Burnett (Nobleton, Ont.)
  4. Jérémy Chartier (Montreal, Que.)
  5. Karina Kosko (Deux-Montagnes, Que.) – Coach
  6. Martin Myers (Toronto, Ont.) - Coach
COMPETITION SCHEDULE
ARTISTIC | RHYTHMIC | TRAMPOLINE

All times are displayed in ET

Opening Ceremony: Friday, July 26, 2019

ARTISTIC
JULY 27

Subdivision 1 - CANADA!

14:00 – 15:40: WAG qualifications and team finals

Subdivision 2

16:20 – 18:00: WAG qualifications and team finals

Subdivision 3

19:30 - 21:10: WAG qualifications and team finals

21:20 - 21:35: Awards ceremony – WAG team finals

JULY 28

Subdivision 1 - CANADA!

15:30 - 18:00: MAG qualifications and team finals

Subdivision 2

19:30 – 22:00: MAG qualifications and team finals

22:10 – 22:25: Awards ceremony - MAG team finals

JULY 29

12:00 - 14:00: WAG Individidual All-around final + awards

17:00 - 19:30: MAG Individual All-around final + awards

JULY 30

12:00 – 12:30: MAG floor final

12:40 - 13:20: MAG pommel horse final / WAG vault final

14:10 - 14:50: MAG rings final / WAG uneven bars final

JULY 31

12:00 - 12:40: MAG vault final / WAG beam final

13:20 - 13:00: MAG parallel bars final / WAG floor final

14:10 - 14:40: MAG horizontal bar final

TOP 

RHYTHMIC
AUGUST 2

12:00 – 1255: Individual hoop qualification

13:05 – 14:00: Individual ball qualification

14:30 – 15:00: First group exercise with five balls qualification

AUGUST 3

12:00 – 1255: Individual clubs qualification

13:05 – 14:00: Individual ribbon qualification

14:30 – 15:00: Second group exercise with three hoops/two clubs qualification

15:10 - 15:35: Individual & Group all-around medal ceremony

AUGUST 4

15:00 – 15:30: Hoop final

15:35 – 18:05: Ball final

16:15 – 16:35: Awards ceremony – hoop and ball

17:00 – 17:30: Five ball group final

17:40 – 17:50: Awards ceremony – five balls groups

AUGUST 5

12:00 – 12:30: Club final

12:35 – 13:05: Ribbon final

13:15 – 13:35: Awards ceremony - club and ribbon

14:00 – 14:30: Three hoops and two pairs of clubs group final

14:40 – 14:50: Awards ceremony – three hoops and two pairs of clubs group

TOP

TRAMPOLINE
AUGUST 4

10:00 – 10:35: Men – 1st exercise, qualification round

10:45 – 11:20: Men – 2nd exercise, qualification round

11:30 – 12:05: Women – 1st exercise, qualification round

12:15 – 12:50: Women – 2nd exercise, qualification round

AUGUST 5

16:00 – 16:30: Men – individual final

16:40 – 17:10: Women – individual final

17:20 – 17:35: Awards ceremony

Closing Ceremony: Sunday, August 11, 2019

TOP