Canadian Championships

EVENT OVERVIEW

The 2020 Canadian Championships will feature all four of our Olympic disciplines: Women's & Men's Artistic Gymnastics, Rhythmic Gymnastics, and Trampoline Gymnastics.

WHEN: May 19-24, 2020

WHERE: Centre Sportif de Gatineau (Rhythmic) & Complexe Branchaud-Brière (Artistic & Trampoline)

HOSTED BY: Gymnastique Quebec & Unigym Gatineau

SOCIAL: @gymcan1#GYMCDNS2020

SCHEDULE (As of Jan 30, 2020)

MEN’S ARTISTIC

Thursday, May 21

  • 12:00-16:00 - Senior All-Around Competition, Group 1
  • 16:00-20:00 - Senior All-Around Competition, Group 2

Friday, May 22

  • 10:00-15:00 - National Open All-Around Competition
  • 15:00-19:30 - Junior All-Around Competition

Saturday, May 23

  • 13:00-17:30 - Senior Apparatus Finals

Sunday, May 24

  • 10:00-15:00 - National Open & Junior Apparatus Finals
WOMEN’S ARTISTIC

Thursday, May 21

  • 09:15-11:35 - Novice Day 1
  • 11:50-14:20 - JO 10 (12-15) Team - Sub-division 1
  • 14:45-17:15 - JO 10 (12-15) Team - Sub-division 2; JO 10 (16+) Team - Sub-division 1
  • 18:10-20:10 - JO 10 (16+) Team - Sub-division 2

Friday, May 22

  • 08:00-10:30 - JO 9 (11-13) Team - Sub-division 1
  • 10:45-13:00 - JO 9 (11-13) Team - Sub-division 2
  • 15:00-17:00 - Senior Day 1
  • 18:00-20:00 - Junior Day 1

Saturday, May 23

  • 08:00-10:30 - JO 9 (11-13) Finals
  • 10:45-15:05 - JO 10 (12-15 & 16+) Finals
  • 18:00-20:20 - Novice Day 2

Sunday, May 24

  • 10:00-11:50 - Junior Day 2
  • 14:10-16:10 - Senior Day 2
RHYTHMIC

Friday, May 22

  • 09:00-11:30 - Novice, Jr & Sr Development Groups; Novice Individual
  • 11:45-13:45 - Senior Open Competition A (Hoop & Ball)
  • 14:25-15:30 - Senior HP Competition A (Hoop & Ball)
  • 15:45-17:10 - Junior Open Competition A (Rope & Ball)
  • 17:20-19:00 - Junior HP Competition A (Rope & Ball)
  • 19:45-20:25 - FIG Jr & SR Groups (Performance 1)

Saturday, May 23

  • 09:00-11:30 - Novice, Jr & Sr Development Groups; Novice Individual
  • 11:45-13:45 - Senior Open Competition A (Clubs & Ribbon)
  • 14:30-15:35 - Senior HP Competition A (Clubs & Ribbon)
  • 15:50-17:15 - Junior HP Competition A (Clubs & Ribbon)
  • 17:30-19:10 - Junior Open Competition A (Clubs & Ribbon)
  • 19:50-20:30 - FIG JR & SR Groups (Performance 2)

Sunday, May 24

  • 09:00-11:15 - Junior Competition B
  • 11:45-13:40 - FIG JR & SR Groups Competition B
  • 13:50-16:05 - Senior Competition B
TRAMPOLINE

Thursday, May 21

  • 09:00-12:30 - L5 Men Trampoline Qualifiers; L5 Women DMT Qualifiers
  • 13:15-16:45 - L5 Women Trampoline Qualifiers; L5 Men DMT Qualifiers
  • 17:30-20:30 - Senior Synchronized Trampoline Qualifiers

Friday, May 22

  • 09:00-12:30 - L5 Synchro Qualifiers; L5 Tumbling Qualifiers; L6 DMT Qualifiers
  • 13:15-16:45 - L6 Trampoline Qualifiers; L6 Tumbling Qualifiers; Junior & Senior DMT Qualifiers
  • 17:30-19:30 - Senior Trampoline Qualifiers

Saturday, May 23

  • 09:00-12:30 - L5 & L6 Tumbling Finals; L5 DMT Finals
  • 10:00-12:30 - Senior Synchro Finals; L5 Synchro Finals
  • 14:00-17:30 - Junior Trampoline Qualifiers; Junior & Senior Tumbling Qualifiers; Junior DMT Finals
  • 18:15-20:30 - Senior Trampoline Finals; Senior DMT Finals

Sunday, May 24

  • 09:00-12:30 - Junior Trampoline Finals; L6 DMT Finals
  • 10:00-12:30 - Junior & Senior Tumbling Finals
  • 14:00-18:15 - Team Finals

*Schedule is subject to change without notice.

TOP